Vozniški izpit Forumi Vozniški Izpit Izpit za avto Izpit za avto

  • Avtor
    Prispevki
  • Jurij
    Gost
    Post count: 573

    Moje ime je Jurij in imam skoraj 15 let. Zanima me koliko moraš biti star za izpit za avto-slišal sem govoriti, da lahko že pri 16-ih ampak mora biti zraven tebe odrasla oseba. Ali je res?
    Če je res, potem dobiš zraven tega izpita tudi izpit kategorije AM?
    In ko dopolniš 18 let, ali moraš spet delati izpit ali se šteje kakor že narejeno?

    Mirko Turk
    Moderator
    Post count: 385

    Pozdravljeni, praktični del vozniškega izpita za kategorijo B lahko opravljate pri 18 letih,pred tem pa lahko vozite s spremljevalcem.

    Ko boste torej opravili praktični del vozniškega izpita za kategorijo B boste pridobili vozniško dovoljenje v katerem bo navedeno, da lahko poleg kategorije B, vozite tudi vozila kategorije AM (moped).

    ing. prom. Mirko T. je upokojeni učitelj vožnje vseh kategorij, učitelj predpisov, vodja šole vožnje in nekdanji član izpitne komisije ter dolgoletni sodelavec portala Vozniski-izpit.com. Zbral je 28 najtežjih vprašanj CPP - KLIK za prenos

    anonimnež
    Gost
    Post count: 573

    ali lahko začnem delat cpp in izpizt za motor 50 ccm pri 14,5

    Mirko Turk
    Moderator
    Post count: 385

    ali lahko začnem delat cpp in izpizt za motor 50 ccm pri 14,5

    Z usposabljanjem za izpit za kolo z motorjem (AM kategorija) lahko pričnete, ko dopolnite 15 let.

    Več o tem si lahko preberete na strani vozniški izpit za kategorijo am.

    ing. prom. Mirko T. je upokojeni učitelj vožnje vseh kategorij, učitelj predpisov, vodja šole vožnje in nekdanji član izpitne komisije ter dolgoletni sodelavec portala Vozniski-izpit.com. Zbral je 28 najtežjih vprašanj CPP - KLIK za prenos

    Anonimnez
    Gost
    Post count: 573

    Ali je dovoljeno avto soli zamenjati vozilo na katerem se je kandidat usposabljal dan pred prakticnim delom izpita in potem tudi zahtevati od njega da opravlja izpit z novim vozilom?

    Mirko Turk
    Moderator
    Post count: 385

    Ali je dovoljeno avto soli zamenjati vozilo na katerem se je kandidat usposabljal dan pred prakticnim delom izpita in potem tudi zahtevati od njega da opravlja izpit z novim vozilom?

    Tudi meni se je zgodilo, da se mi je kot učitelju vožnje eno uro pred praktičnim delom vozniškega izpita pokvaril avto. Ali greste na izpit ali ne je vaša odločitev.

    ing. prom. Mirko T. je upokojeni učitelj vožnje vseh kategorij, učitelj predpisov, vodja šole vožnje in nekdanji član izpitne komisije ter dolgoletni sodelavec portala Vozniski-izpit.com. Zbral je 28 najtežjih vprašanj CPP - KLIK za prenos

    Dušan
    Gost
    Post count: 573

    Spoštovani

    imam 64 let in sem voznik od 18-tega leta starosti. Pred nekaj dnevi sem se odločil, da bi opravil praktično vožnjo za pridobitev kode 96. Izpitno vožnjo nisem opravil, ker sem po navedbah izpitnika, ki je ocenjeval vožnjo pozabil dvakrat pogledati čez ramo ob spremembi voznega pasu pri izključevanju na počivališče. Nikakor mi ni jasno zakaj naj bi bilo to potrebno, če sem se pred izključevanjem prepričal o stanju na desni strani vozila s pogledom v ogledalo. Avto ima tudi zelo dobro signalizacijo morebitne prisotnosti vozil v mrtvem kotu. Skratka, zanima me ali imajo asistenčni sistemi v vozilu sploh kakšno težo (beri pomen) ali se moramo še vedno obnašati “prvinsko” in vrteti glavo na vse strani kot pingvini. Moje mnenje je, da je takšno obračanje glave zamudno, okostenelo pravilo, ki lahko povzroči večjo škodo kot korist. Zanašati se na zaznavo drugih udeležencev s hitrim pogledom skozi zamegljeno zadnje bočno steklo je dokaj nevarno dejanje. Ogledala in sitem bočne zaznave vozil dajejo celovit pogled na dogajanje ob vozilu in nazaj pri tem pa voznik s stranskim vidom ohrani pogled tudi na dogajanje pred vozilom.
    Prosim za vaš komentar.
    Glede na dejstvo da sem že popolnoma “formatiran”, ker 46 let vozim avto s prikolico na enak način (cca. 1 000 000 km) brez izrednih situacij in nezgod bi lahko sklepal, da z mojim načinom vožnje verjetno ni vse narobe.

    Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav
    Dušan

    Mirko Turk
    Moderator
    Post count: 385

    Spoštovani

    imam 64 let in sem voznik od 18-tega leta starosti. Pred nekaj dnevi sem se odločil, da bi opravil praktično vožnjo za pridobitev kode 96. Izpitno vožnjo nisem opravil, ker sem po navedbah izpitnika, ki je ocenjeval vožnjo pozabil dvakrat pogledati čez ramo ob spremembi voznega pasu pri izključevanju na počivališče. Nikakor mi ni jasno zakaj naj bi bilo to potrebno, če sem se pred izključevanjem prepričal o stanju na desni strani vozila s pogledom v ogledalo. Avto ima tudi zelo dobro signalizacijo morebitne prisotnosti vozil v mrtvem kotu. Skratka, zanima me ali imajo asistenčni sistemi v vozilu sploh kakšno težo (beri pomen) ali se moramo še vedno obnašati “prvinsko” in vrteti glavo na vse strani kot pingvini. Moje mnenje je, da je takšno obračanje glave zamudno, okostenelo pravilo, ki lahko povzroči večjo škodo kot korist. Zanašati se na zaznavo drugih udeležencev s hitrim pogledom skozi zamegljeno zadnje bočno steklo je dokaj nevarno dejanje. Ogledala in sitem bočne zaznave vozil dajejo celovit pogled na dogajanje ob vozilu in nazaj pri tem pa voznik s stranskim vidom ohrani pogled tudi na dogajanje pred vozilom.
    Prosim za vaš komentar.
    Glede na dejstvo da sem že popolnoma “formatiran”, ker 46 let vozim avto s prikolico na enak način (cca. 1 000 000 km) brez izrednih situacij in nezgod bi lahko sklepal, da z mojim načinom vožnje verjetno ni vse narobe.

    Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav
    Dušan

    Pozdravljeni,

    ZPrCP v svojem 42. členu (sprememba smeri in premik z vozilom) razlaga sledeče:

    Preden zapelje na drug prometni pas in pred vsako drugo spremembo smeri vožnje ali premikom vozila, se mora voznik s pogledi v vzvratna ogledala in preko ramena, da premosti mrtvi kot ali kako drugače prepričati, da to lahko stori brez nevarnosti za druge udeležence cestnega prometa ali premoženje.

    S tem vprašanjem se lahko obrnete na Agencijo za varnost prometa pod katere spadajo tudi ustrezna območja (po starem izpitni centri oz. izpitne komisije).

    Srečno!

    ing. prom. Mirko T. je upokojeni učitelj vožnje vseh kategorij, učitelj predpisov, vodja šole vožnje in nekdanji član izpitne komisije ter dolgoletni sodelavec portala Vozniski-izpit.com. Zbral je 28 najtežjih vprašanj CPP - KLIK za prenos

Odgovori na: Reply #15132 in Izpit za avto
Vaši podatki: